Ny storfilm om kong Ludvig XV bringer den skandaliserede skuespiller tilbage efter tre års fravær fra biograflærredet.

Johnny Depp får comeback som fransk libertiner

Knap et år efter den dramatiske retssag mod ekshustruen, Amber Heard, har Johnny Depp igen fået en stor filmrolle. Her ses han forlade retsbygningen i Fairfax County i maj 2022. REUTERS/Evelyn Hockstein/File Photo   Foto: Evelyn Hockstein/Ritzau Scanpix
Knap et år efter den dramatiske retssag mod ekshustruen, Amber Heard, har Johnny Depp igen fået en stor filmrolle. Her ses han forlade retsbygningen i Fairfax County i maj 2022. REUTERS/Evelyn Hockstein/File Photo Foto: Evelyn Hockstein/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Efter tre år, hvor han har været cancelled af de store filmstudier på et kritisk tidspunkt i enhver skuespillers karriere kunne det tyde på, at den skandaliserede filmstjerne Johnny Depp er på vej tilbage til de store lærreder.

I hvert fald spiller Depp, der runder de 60 år til juni, den franske kong Ludvig XV i en ny storfilm, ’Jeanne du Barry’, som er udset til at åbne filmfestivalen i Cannes 16. maj.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her