Erhvervsminister sætter undersøgelse i gang for at vurdere, om reglerne for influencere skal strammes. Flere partier på Christiansborg bakker op om hårdere regulering.

Presset stiger på udskældte influencere: »Vi halter håbløst bagefter«

Markedet for influencere vurderes til at udgøre 21 milliarder dollars i 2023.  Foto: Tilde Døssing Tornbjerg
Markedet for influencere vurderes til at udgøre 21 milliarder dollars i 2023. Foto: Tilde Døssing Tornbjerg
Lyt til artiklen

Influencerbranchen er vokset til en milliardindustri, hvor bureauerne i Danmark ikke længere kan følge med.

Men branchen er også kommet under hård kritik på grund af en lang række sager om skjult reklame, mens flere organisationer advarer imod, at influencere deler billeder af deres egne børn i forbindelse med kampagner.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her