’Bedraget i Helmand’ er en solid dokumentar om etiske sammenbrud i den danske krigsdeltagelse i Afghanistan. Det deprimerende er, at man ikke bliver overrasket, og intet tyder på en reel dansk selvransagelse, skriver Kristoffer Hegnsvad i denne kommentar.

Kristoffer Hegnsvad: Jeg tror desværre ikke, den danske hær eller den danske ​regering blinker, når de ser dokumentar om Afghanistan

Martin Tamm Andersen og Nagieb Khaja fulgte den tidligere politichef Issa Khan ad flere omgange i 2020 og 2021. Foto: /Plus Pictures
Martin Tamm Andersen og Nagieb Khaja fulgte den tidligere politichef Issa Khan ad flere omgange i 2020 og 2021. Foto: /Plus Pictures
Lyt til artiklen

Det er en deprimerende oplevelse at se dokumentaren ’Bedraget i Helmand’ på DR.

Det er deprimerende, fordi krigen i Afghanistan er en kilde til håbløshed over menneskeheden. Det er deprimerende, fordi det er en skamfuld følelse som dansker at have deltaget i, og det er sårende at se den konkrete ulykke, der afdækkes i denne dokumentar: det lokale politis systematiske narkohandel, vold og seksuelle overgreb på unge drenge.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her