Det er nødvendigt at få undersøgt de mange israelske drab på journalister i Gaza, siger talsmand for nordisk journalistorganisation, efter at en kameramand mistede livet på opgave for Al Jazeera.

Drab på kameramand bliver indbragt for krigsforbryderdomstol

I weekenden blev Al Jazeeras kameramand Samer Abudaqa begravet, efter han var blevet dræbt under et israelsk bombardement af Khan Younis i det sydlige Gaza. Foto: Mahmud Hams/Ritzau Scanpix
I weekenden blev Al Jazeeras kameramand Samer Abudaqa begravet, efter han var blevet dræbt under et israelsk bombardement af Khan Younis i det sydlige Gaza. Foto: Mahmud Hams/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Drabet på en kameramand, Samer Abudaqa, der arbejdede for tv-stationen Al Jazeera i Gaza, har givet ny næring til beskyldninger mod Israel om at gå bevidst efter journalister. Det Qatar-baserede medienetværk har indbragt drabet for Den Internationale Straffedomstol, der efterforsker krigsforbrydelser.

»Netværket holder Israel ansvarlig for systematisk at målrette og dræbe Al Jazeera-journalister og deres familier«, skriver mediet i en udtalelse efter drabet.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her