Der er en afgrund mellem arabiske og vestlige medier. Bare se på, hvor vidt forskelligt de dækker sagen mod Israel ved Den Internationale Domstol i Haag, skriver Jacob Mollerup i denne mediekommentar.

Hvorfor er den historie ikke breaking news i vestlige medier?

 På arabiske medier som Al-Jazeera er sagen mod Israel ved Den Internationale Domstol i Haag tophistorie. I vestlige medier har der ikke været 'breaking news'-dækning af sagen. Her er det fra retssagens første dag. Siddende til venstre ved bordet er Israels topadvokat, Tal Becker.  Foto: Remko de Waal/Ritzau Scanpix
På arabiske medier som Al-Jazeera er sagen mod Israel ved Den Internationale Domstol i Haag tophistorie. I vestlige medier har der ikke været 'breaking news'-dækning af sagen. Her er det fra retssagens første dag. Siddende til venstre ved bordet er Israels topadvokat, Tal Becker. Foto: Remko de Waal/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Er det breaking? Er det opsigtsvækkende? Er det væsentligt? Berører det læsere/seere/lyttere? I sidste weekend var ingen større dansk redaktion i tvivl om svaret. Det var royalt og havde massiv opbakning. Og gav sig selv.

Mere tvivl var der lige inden – torsdag og fredag i sidste uge. Hvad var det nu med den sag, Sydafrika havde anlagt mod Israel ved verdenssamfundets højeste dømmende myndighed – Den Internationale Domstol i Haag?

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her