Lørdag aften blev dronning Margrethe tildelt en Robert-pris for sine kostumekreationer til en Netflix-film.

Dronning Margrethe om sin Robert-pris: »Jeg er dybt taknemmelig og stolt«

Dronning Margrethe har lavet kostumer og scenografien til forviklingskomedien med Mikkel Boe Følsgaard og Sidse Babett Knudsen i hovedrollerne. Foto: Christian Geisnæs/Netflix
Dronning Margrethe har lavet kostumer og scenografien til forviklingskomedien med Mikkel Boe Følsgaard og Sidse Babett Knudsen i hovedrollerne. Foto: Christian Geisnæs/Netflix
Lyt til artiklen

Dronning Margrethe er dybt taknemmelig for, at hun lørdag aften blev tildelt en statuette ved Robert-prisuddelingen.

Det siger hun i et opslag på kongehusets Facebook-profil.

»Jeg er dybt taknemmelig, rørt og stolt af den anerkendelse, som Robert-prisen er udtryk for«, siger dronning Margrethe.

Dronningen blev tildelt prisen Årets Kostumedesigner for sine kostumekreationer til Netflix-filmen ’Ehrengard: Forførelsens kunst’.

Filmen er instrueret af Bille August og er baseret på en bog af Karen Blixen.

»At modtage en pris som branchen selv tildeler, gør mig særlig glad, og det har været en stor glæde og fornøjelse at kunne bidrage til filmens udtryk«, lyder det videre.

Hun var ikke selv til stede ved prisuddelingen, så den danske producer Marcella Dichmann modtog prisen på hendes vegne.

Dronning Margrethe har designet kostumer til filmens skuespillere, der blandt andre tæller Sidse Babett Knudsen og Mikkel Boe Følsgaard.

»Jeg vil gerne takke hele holdet bag filmen, men særligt takker jeg alle dem, der har gjort mine ideer, skitser og tegninger til virkelighed – ikke mindst de dygtige mennesker, der har syet og arbejdet med de mange kostumer«, siger hun i opslaget.

Ud over Årets Kostumedesigner var dronning Margrethe nomineret i kategorien Årets Scenograf for de omkring 70 découpager, som hun har klippet og klistret til fortællingens visuelle udtryk.

Prisen gik dog til Jette Lehmann for hendes arbejde i filmen ’Bastarden’ af Nikolaj Arcel.

Robert-priserne uddeles hvert år af Danmarks Filmakademi. Det er filmakademiets medlemmer, der stemmer om, hvem der nomineres, og hvem der tildeles priserne i de forskellige kategorier.

Lørdagens show blev afviklet i Tivoli Hotel og Congress Center i København med skuespiller Lise Baastrup som vært.

ritzau

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her