Aarhus Symfoniorkester skal have ny chefdirigent efter sommerferien. Det sidste album med den afgående franske chefdirigent, Marc Soustrot, er en fornøjelse.

Nyt Aarhus-album er en fornøjelse: Musikerne kommer rundt i alle kroge, inden musikken eksploderer

Marc Soustrot fotograferet med Aarhus Symfoniorkester i 2015, da han netop var blevet orkestrets nye chefdirigent.
 Foto: Jan Dagø
Marc Soustrot fotograferet med Aarhus Symfoniorkester i 2015, da han netop var blevet orkestrets nye chefdirigent. Foto: Jan Dagø

Aarhus har ikke alene landets bedste symfoniske koncertsal. Byen har også et fremragende symfoniorkester, og efter otte sæsoner i rap med en fransk dirigent ved roret er det blevet til et par aarhusianske album med fransk musik.

Oven på et album med musik fra ’Carmen’ og andet godt af komponisten Georges Bizet er der nu kommet et med elegante toner af Maurice Ravel.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her