Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

De sidste knap ti år af sit liv skrev Dirch Passer i Billed-Bladet, og det var en sensation … dengang.

Ny bog om Dirch Passer nærmer sig misbrug

De sidste knap ti år af sit liv var Dirch Passer tilknyttet Billed-Bladet som skribent og gjorde sig her bemærket som en charmerende og anarkistisk interviewer. Arkivfoto: Ebbe Andersen
De sidste knap ti år af sit liv var Dirch Passer tilknyttet Billed-Bladet som skribent og gjorde sig her bemærket som en charmerende og anarkistisk interviewer. Arkivfoto: Ebbe Andersen

Hvad ville du spørge Ritt Bjerregaard om, hvis vi nu kontrafaktisk forestillede os, at muligheden opstod? Jeg gætter på, at det næppe ville blive: »Når du sidder bag pulten i Folketinget, hiver dine kammerater dig så i hestehalen?«.

Men det spurgte Dirch Passer hende om. Det kan man læse i bogen ’Passers pen – Dirch som journalist’, som journalisten og forfatteren Peer Kaae netop har udgivet.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her