»Jerg er begejstret for fantastiske fortællinger«

Alice Carreri Pardeilhan. Foto: Privat
Alice Carreri Pardeilhan. Foto: Privat
Lyt til artiklen

Hvad læser du i øjeblikket?

»Jeg læser gerne et par bøger af gangen, og i øjeblikket er det Lars Saabye Christensens ’Halvbroderen’ og ’Kafka on the Shore’ af Haruki Murakami. Det er to meget forskellige romaner«.

»Murakami skriver surrealistisk og med et kompliceret plot. Det er japansk og kontant, men samtidig er man lidt i tvivl om, hvad der egentlig sker. ’Halvbroderen’ er en slags familiekrønike, som er skrevet med en blanding af hårdhed og poesi«.

Laver sine egne reglerHvad har været din største læseoplevelse det seneste år? »Det har været Jonathan Safran Foers ’Extremely Loud and Incredibly Close’. Den var en stor oplevelse, fordi Foer har en helt speciel måde at skrive på«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her