Læsere kræver millioner

James Frey i studiet hos Larry King, over for hvem han bedyrede, at det da er o.k. at hjælpe sandheden på vej ved at tilføre dramatisk effekt, læs: omskrivning af fakta, selv når det handler om erindringer.   Foto: AP/CNN/E.M. Pio Roda
James Frey i studiet hos Larry King, over for hvem han bedyrede, at det da er o.k. at hjælpe sandheden på vej ved at tilføre dramatisk effekt, læs: omskrivning af fakta, selv når det handler om erindringer. Foto: AP/CNN/E.M. Pio Roda
Lyt til artiklen

Problemerne fortsætter med at hagle ned over den amerikanske forfatter James Frey, der 'forskønnede' sine erindringer i bestselleren 'A Million Little Pieces'. Flere læsere af den populære bog om en misbrugers kamp tilbage til et normalt liv føler sig snydt. Ifølge The New York Post har en kvindelig socialarbejder krævet en erstatning på ti mio. dollar, bl.a. fordi hun har anbefalet bogen til adskillige misbrugere. Flere andre har krævet erstatninger på op til seks mio. dollar, ifølge magasinet Forbes.com, der syrligt noterer, at erstatningskravene fra læsere var lige så forudsigelige, som at solen står op hver morgen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her