Sikke et dejligt vejr«, sagde kronikredaktricen. Bibliopaten og hans kolleger kiggede målløse først på hende, så ud ad vinduet på den tykke, gråmelerede tåge, som var så kraftig, at Rådhustårnet forsvandt i grøden. »Det er sådan et rigtigt Hammershøi-vejr«, fortsatte redaktricen. »Gråt og hyggeligt, synes I ikke?«. »Du er ikke rigtig klog, det dér, det er sgu da sådan et modbydeligt Jack-The-Ripper-I'm gonna slice your throat-vejr, modbydeligt!«, lød svaret, og det var lige, hvad det var. Og det var ud af denne londonske tåge F.J. Billeskov Jansen, nationens 94-årige litteraturprofessor, senere på dagen dukkede frem netop som bibliopaten og han samtidigt befandt sig på det Bispetorv, som en læser for nylig fejlagtigt udpegede som det sted, hvor Billeskov engang i trediverne lod sig fotografere op ad et jerngelænder. Bibliopaten og Billeskov hilste pænt på hinanden, hvorefter førstnævnte begav sig mod St. Kannikestræde, sidstnævnte formentlig mod en vis svingdør på Rådhuspladsen.
Lyt til artiklen
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.
Bliv abonnent nuAllerede abonnent? Log ind
Mest læste
-
K-profil er lunken ved regeringens valg som ny formand for Folketinget
-
Hendes forældre flygtede fra Afghanistan til Danmark. Nu sidder hun på en af de tungeste poster i regeringen
-
Regeringen indstiller usædvanlig kandidat til posten som Folketingets formand
-
»Hun pisser på 75 procent af folketingsgruppen«: Socialdemokrater er i oprør efter Hummelgaards forfremmelse
-
En hel generation blev frarøvet sine ritualer og endte med at føle sig hjemme i det fremmede. Ny film er det ultimative udtryk for deres mentale tilstand
-
Er det en joke?
1
2
3
4
5
6
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Indholdet fortsætter efter annoncen
Annonce
Portræt
Måske er det ikke så underligt, at højrefløjen holder af den nye kulturminister
Lyt til artiklenLæst op af Johanne Lerhard
00:00






