2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

E-bøgerne kommer som en flodbølge i 2011

Kindle. Forlagene forsikrer, at danske e-bogtitler er på vej. Gyldendal sender 1.500 titler ud alene i 2011, både nye og tidligere udgivelser.
Kindle. Forlagene forsikrer, at danske e-bogtitler er på vej. Gyldendal sender 1.500 titler ud alene i 2011, både nye og tidligere udgivelser.

De digitale bøger, e-bøgerne, kommer fra næste år som en flodbølge fra de danske forlag, men der er ingen grund til at frygte for bogens fremtid af den grund.

Snarere tværtimod. Det bliver kun til gavn for alle, at e-bøgerne lægger sig ved siden af de trykte bøger, som forlæggerne allerede er begyndt at kalde p-bøger. Der er hos flere en tro på, at e-bogen simpelthen vil udvide antallet af folk, der læser og køber bøger.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her