Hemmelig forfatter skriver Larsson-bog

Mystik. En af hovedpersonerne i den mystiske, nye bog hedder Steven F. Larson, og en kvindelig hacker spiller en rolle i historien.
Mystik. En af hovedpersonerne i den mystiske, nye bog hedder Steven F. Larson, og en kvindelig hacker spiller en rolle i historien.
Lyt til artiklen

En anonym forfatter, der kalder sig ’The Holy Ghostwriter’, har skrevet en bog inspireret af Stieg Larssons Millennium-trilogi, hvorfra en lille del af overskuddet går til enken efter den afdøde krimiforfatter. Det skriver Svenska Dagbladet. Mystiske spekulationer Larssons kæreste, Eva Gabrielsson, fik nemlig ikke del i Stieg Larssons bog-millioner, da han døde, for parret var ikke gift.

Stieg Larssons enke: Jeg har været forbandet vred I den medfølgende pressetekst til bogudgivelsen spekuleres der i, om bogen er det manuskript, som Stieg Larsson efterlod sig.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her