Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Historiker: Erotikken er blevet en luder

Erotik. Erotisk kunst går langt tilbage i tiden. Her ses en fresko fra Casa del Centenario i Pompeii fra 1. århundrede e. Kr.
Erotik. Erotisk kunst går langt tilbage i tiden. Her ses en fresko fra Casa del Centenario i Pompeii fra 1. århundrede e. Kr.
Lyt til artiklen

En omdiskuteret tegneserie-forfatter og syret essayist, der debuterer som en stærkt selektiv kunsthistoriker. Ja, hvorfor i grunden ikke, når nu emnet hverken er sengotiske dommedagsrelieffer, tidlige italienske madonna-med-barnet-fremstillinger eller franske gravfigurer fra det sene 1500-tal, men noget af så almen interesse for menneskeheden (ikke mindst den menneskelige forfatter selv) som 25.000 års erotisk kunst.

Bogen er tilmed illustreret med udvalgte eksempler fra kunsthistorien og andre historier, til glæde for dem, der er for utålmodige til at læse om emnet og hellere vil kigge billeder og forsvinde ind i dem.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her