2 dage tilbage: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Morten Hesseldahl: Vi skal finde ud af, hvordan pokker vi får givet Gyldendal 250 nye år

Morten Hesseldahl har været erhvervsaktiv i næsten 30 år. De seneste fire har han været direktør for nationalscenen. Nu skal han være direktør for Danmarks største forlag, Gyldendal.
Morten Hesseldahl har været erhvervsaktiv i næsten 30 år. De seneste fire har han været direktør for nationalscenen. Nu skal han være direktør for Danmarks største forlag, Gyldendal.

Når Morten Hesseldahl 1. maj efter fire år forlader stillingen som teaterchef for Det Kgl. Teater og overtager direktørposten på Gyldendal efter Stig Andersen, vender han - efter en ret lang smuttur - tilbage til det sted, hvor hans arbejdsliv begyndte.

Morten Hesseldahl spenderede nemlig sine første 17 år på arbejdsmarkedet som redaktør på Gyldendal og siden som chef for de Gyldendal-ejede forlag Høst & Søn og Hans Reitzels Forlag.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her