Det løse og sløsede føles som en nødvendig energi i Casper Erics nye digtsamling

Caspar Eric er født i 1987 og  debuterede i 2014 som forfatter med poesi-udgivelsen '7/11' –  en bog om at være ung i 2014. ’Alt hvad du ejer’  er hans fjerde  digtsamling. Halfdan Venlov
Caspar Eric er født i 1987 og debuterede i 2014 som forfatter med poesi-udgivelsen '7/11' –  en bog om at være ung i 2014. ’Alt hvad du ejer’ er hans fjerde digtsamling. Halfdan Venlov
Lyt til artiklen

Noget, man hurtigt lægger mærke til, når man læser Caspar Erics nye bog, er det påfaldende afdæmpede i tonen. At digtene ikke prøver så hårdt at være gode digte, men alligevel er det. Det er noget af det bedste ved bogen.

Har man tidligere syntes, at Erics digte kunne stille sig an og sige ’se mig’, trækker de sig her tilbage og taler stilfærdigt om noget, der er svært at tale om. ’Alt hvad du ejer’ er i både form og tema en mere klodset bog end forgængerne ’7/11’, ’Nike’ og ’Avatar’. Konceptuelt mindre stram i koderne, mindre klar over, hvor den skal hen. Det famlende har måske at gøre med at være i sorgen over at have mistet et barn, før det blev født – en erfaring, forfatteren deler med den skrivende i bogen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her