Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Hvem er hvem?: I Madame Nielsens nye roman er Jesus Kristus Willem Dafoe. Eller er det Warhol?

Der er noget om snakken, når Madame Nielsen (i midten) får at vide, at han ligner Willem Dafoe (t.v.) eller Andy Warhol (t.h.).  Joel C Ryan/Sofie Amalie Klougart/AP (arkiv)
Der er noget om snakken, når Madame Nielsen (i midten) får at vide, at han ligner Willem Dafoe (t.v.) eller Andy Warhol (t.h.). Joel C Ryan/Sofie Amalie Klougart/AP (arkiv)

Madame Nielsens forfatterskab begyndte med kvinde-blivelsen, og i sin nye roman ’Monster’ leger hun med Kristus-blivelsen. Ikke tilfældigt bevæger romanen sig mod juleaften, hvor New Yorks gader summer af forventning, men i stedet for en tur til krybben får vi en tur gennem den sorte tunnel i ’the Zone’.

Bortset fra dannelsesrejseromanen ’Invasionen’, hvor Madame fortæller om sin vandring med flygtningestrømmen op gennem Europa, består forfatterskabet af erindringsromaner, og også ’The Monster’ har karakter af en erindringsroman. Den foregår i New York i efteråret 1993, og den navnløse ’han’, som er bogens hovedperson, har visse ligheder med Madames tidligere inkarnation Claus Beck-Nielsen. Hvilket ikke mindst afsløres, når newyorkerne synes, han ligner Andy Warhol eller Willem Dafoe.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her