Maggie Nelson har oplevet stor succes med sin genresprængende bog ’Argonauterne’. Vi har mailet med forfatteren i USA.

Maggie Nelson leder stadig efter en forklaring på sin succes

 Maggie Nelson fik sit gennembrud med bogen ’Argonauterne’ selv om den med sine teoretiske afsnit og queerdiskussion kunne formodes at ramme et mindre publikum.    Foto: John D. & Catherine T. Macarthur Foundation/John D. and Catherine T. MacArthur Foundation
Maggie Nelson fik sit gennembrud med bogen ’Argonauterne’ selv om den med sine teoretiske afsnit og queerdiskussion kunne formodes at ramme et mindre publikum. Foto: John D. & Catherine T. Macarthur Foundation/John D. and Catherine T. MacArthur Foundation
Lyt til artiklen

Forfatteren Maggie Nelson danner par med kunstneren Harry Dodge, som en overgang kaldte sig Harriet, men nu er en fuldblods Harry, der har fået testosteronbehandlinger og desuden har fået fjernet brysterne. De har et fælles barn. Så bliver det ikke meget mere regnbuefamilie. Den litterære regnbue svæver også over Maggie Nelsons bog ’Argonauterne’, som nu udkommer på dansk. Alle farver er i brug, og bogen unddrager sig enhver genrebeskrivelse.

Et kendetegn ved bogen er dog, at den tilsyneladende er uden filter. Hør her fra bogens første side, hvor Nelson fortæller, at en veninde har foreslået, at forfatteren får tatoveret »hard to get« på sine knoer som en reminder om potentialet i den attitude.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her