Slutter i morgen: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Hver uge beder Bøger en forfatter give sit perspektiv på den aktuelle nyhedsdagsorden. I denne uge skriver Eva Tind om valget i Ukraine, hvor en tv-komiker vandt en jordskredssejr med 73 procent af stemmerne og nu skal være præsident.

Eva Tind skriver om komikeren, der blev præsident: Er det korruption, når en skuespiller drager uretmæssige fordele af sin profession og uden at tøve gør fiktion til virkelighed?

Selenskij vandt en overlegen sejr ved valget i Ukraine.
Selenskij vandt en overlegen sejr ved valget i Ukraine.
Lyt til artiklen

En helt almindelig mand

Komikeren Volodomir Selenskij spiller en mand, der ved et tilfælde bliver præsident. Latter er hjertets summen. Er det korruption, når en skuespiller drager uretmæssige fordele af sin profession og uden at tøve gør fiktion til virkelighed? Hvert øjeblik sker historien, i dette forår på stranden: Præsident Selenskij hopper rundt med et kendt ansigt. Lad billedet stå som en dør mod Sortehavet. Selenskij trækker med mimisk talent en fure i sandet. Folket bøjer sig til siderne. Havet trænger ind.

Det eneste vi finder

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her