Det var en overraskelse at læse Sara Baumes første roman, ’vælde vokse vakle visne’. Hvor ofte skriver en ung debuterende forfatter en hel roman om en halvgammel særling, der lever alene med sin enøjede terrier langt ude på det irske bøhland?
Refererer man plottet i Sara Baumes nye roman, ’Linje trådt af trin’, vil mange utvivlsomt tænke, at det stof er langt mere typisk for en ung kvindelig forfatter.
26-årige Frankie har studeret på kunstakademiet i Dublin, men en forårsnat falder hun sammen på sit gulvtæppe. Hun vil hjem. Det er ikke til at sige, præcis hvad sammenbruddet skyldes. Måske det var pingvinens skæbne i Wim Wenders ’Encounters at The End of the World’, dvd-filmen, som Frankie så den foregående aften.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Deltag i debatten nu
Det koster kun 1 kr. at få fuld adgang til Politiken, hvor du kan læse artikler, lytte til podcasts og løse krydsord.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her