Krefeld skriver klart, stukløst og konkret uden for megen prunk. I en stil, man engang turde kalde for maskulin, skriver anmelderen.

Michael Katz Krefeld er i fin form: Fuld fart over feltet i velskrevet og spændende jagtthriller

 Privatopdageren Thomas Ravn bliver revet ud af sin husbådsidyl i Christianshavn Kanal, da en snigskytte pludselig går amok på Christianshavn.
   Foto: Jonas Olufson/POLFOTO
Privatopdageren Thomas Ravn bliver revet ud af sin husbådsidyl i Christianshavn Kanal, da en snigskytte pludselig går amok på Christianshavn. Foto: Jonas Olufson/POLFOTO

Om ikke decideret skuffet, så dog lidt dryppende sørgmodig over, at Michael Katz Krefelds nye krimi, ’Skytsengel’, ikke handler om den væne karrierekvinde og politikommissær Cecilie Mars, tørisdronningen koldere end en issyl glemt i en kummefryser, som vi mødte i Krefelds bedste indtil dags dato, ’Mørket kalder’.

Men lad gå, du er altid i godt selskab med Thomas Ravn, vort danske modstykke til James Garner alias fjernsynets Jim Rockford. Her i det nyeste epos vender han med sin husbåd samt bulldoggen Møffe hjem til Christianshavns Kanal, hvor alle vennerne hænger ud. Eksbokseren Johnson, kæderygende Victoria med antikvariat, journalisten Eduardo og hans højgravide Belinda. Hele slænget, som bor sammen i nærmiljøets kuvøse med en bajer i rottehullet og gemytlighed på kajen.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her