Slutter i morgen: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Tænk på ’Billy Elliot’ – bare uden sukker på: Douglas Stuarts bestseller ’Shuggie Bain’ er barske løjer og skriver sig lige ind i rækken af britiske fortællinger, der handler om underklassen og underlivet i en brydningstid. Råt og rørende.

Han skriver sig smukt og trist ind i rækken af fortællinger om bøsser og arbejdere i 80'erne

’Shuggie Bain’ bygger på forfatterens egen barndom i 1980’ernes Glasgow. Det er en både rå og rørende samfundsfortælling, som kalder på at blive lavet til film.  Foto fra bogforside Foto fra bogforside
’Shuggie Bain’ bygger på forfatterens egen barndom i 1980’ernes Glasgow. Det er en både rå og rørende samfundsfortælling, som kalder på at blive lavet til film. Foto fra bogforside Foto fra bogforside
Lyt til artiklen

Der er mange smukke scener med drengen Shuggie og hans mor, Agnes, som han forguder over alt på jord. Den vel nok smukkeste i Douglas Stuarts 480 sider lange roman kommer hen mod slutningen. Shuggies mor er omsider, efter at have været skidefuld i det meste af sønnens liv, ved at dø.

Agnes sidder og sover i sin stol, døddrukken og med hovedet dinglende. Fra de malede læber begynder langsomt en tyk galde at sive, og drengen tørrer hende lige så forsigtigt om munden. Han tager også hendes sko af og løsner den gnavende bh, mens han taler om, at han må ud af skolen, skaffe sig et job og »få os væk herfra«.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her