Jan Guillous nye, fremragende krimi leverer skud fra hoften, der rammer lige i plet.

Han er 78 år, og styrer stadig for vildt

Den svenske journalist, forfatter og debattør Jan Guillou har skrevet en glimrende hulter til bulter-krønike.   Foto: Martin Lehmann/Ritzau Scanpix
Den svenske journalist, forfatter og debattør Jan Guillou har skrevet en glimrende hulter til bulter-krønike. Foto: Martin Lehmann/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Egentlig skulle der være arbejde nok til resten af livet. Jeg tænker på forfatteren Jan Guillous højloftede dekalog om den svensk-norske slægt Lauritzens vej og færden op igennem det 20. århundrede. Men her er stamtavlen nu tegnet fuld. Og selv om Guillou er en alderstegen herre på 78 år, lider af diskusprolaps med evindelige smerter og en krop mærket af forne tiders aktiviteter, så fejler hjernen ikke noget. Og han lider bestemt ikke af skriveblokering, og hans meningers mod er ej heller stynet.

Alt det bevidner hans nyeste slag, ’Den der dræbte helvedes engle’, med polemisk sabel tilsat lidt plotbåren spænding. Borte har taget det gennemført planlagte, den regelrette intrige. I stedet har Jan Guillou skrevet en glimrende hulter til bulter-krønike; det, som de franske med et fint ord kalder bricolage. Tilsyneladende litterært hobbyarbejde, som alligevel har en skjult struktur og snedig dagsorden.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her