Forfatterens nye Comoran Strike-krimi fortæller om shitstorme, der ligner dem, som har ramt J.K. Rowling. Er den lange roman et svar til dem, der kalder Rowling transfob? Overhovedet ikke, siger hun.

J.K. Rowling kommer med mere end 1.000 siders bredside

Engang var hun elsket for sine Harry Potter-bøger. Men nu har J.K. Rowling fået mange kritikere på nakken, fordi de mener, hun er transfobisk. Foto: Carsten Andreasen
Engang var hun elsket for sine Harry Potter-bøger. Men nu har J.K. Rowling fået mange kritikere på nakken, fordi de mener, hun er transfobisk. Foto: Carsten Andreasen
Lyt til artiklen

Da Harry Potter-bølgen var størst, var J.K. Rowling dronningen af fantasy-genren. I dag ser nogen hende stadig som en halvgud, mens andre ser en antikrist, som en anmelder på The Telegraph formulerede det forleden. Anledningen var udgivelsen af romanen, som har titlen ’Det blæksorte hjerte’, når den i næste uge udkommer i Agnete Stjernfelts oversættelse.

Romanen er sjette del i krimiserien, som J.K. Rowling udgiver under pseudonymet Robert Galbraith, og intet tyder på, at hun med den nye roman på over 1.000 sider kommer sine kritikere i møde. Snarere tværtimod.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her