I Stephen Kings nye roman finder en 17-årig dreng en port ind til en anden verden. Men det er alt det, der foregår i denne verden, der gør romanen værd at læse.

Stephen Kings roman tager en overraskende drejning, og det er en skam

Stephen King skrev ’Et eventyr’, mens covid-pandemien rasede. Foto: Shane Leonard
Stephen King skrev ’Et eventyr’, mens covid-pandemien rasede. Foto: Shane Leonard

Det er i sandhed imponerende, at Stephen King i en alder af 75 år spytter bøger ud, som var det stanglakrids. Og endda bøger, der har stor fortællemæssig spændvidde, fantasi og originalitet, og som breder sig over mange, mange sider. Hans sidste roman, ’Billy Summers’, var 560 sider lang, hans nyeste, som slet og ret hedder ’Et eventyr’, tilbyder sin læser ikke mindre end 688 siders vildtvoksende, uforfalsket fortællelyst.

Men hvor ’Billy Summers’ blev på denne side af den magiske skillelinje mellem virkelighedsnær fiktion og fantasy, tager ’Et eventyr’ skridtet ind i en eventyrlig verden hinsides vores med den 17-årige high school-elev Charlie Reade ved roret.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle
’Håndholdt panserværnsgranatkaster RPG-7V’. ’Kalasjnikov-automatgevær AK-74’. ’Offensiv håndgranat RGD-5’. Det er nok de færreste børn i 8. klasse, der ved, hvordan de våben skal bruges, hvad de hedder, og hvordan de virker rent teknisk. Men det gør børnene på skolen på den russiske ambassade i København. Her, blandt pæne lejligheder og store huse på Østerbro, er læren om de tre våben blot en brøkdel af det militære stof, børnene undervises i. Politikens journalist Sigrid Debois Reuss har gennemgået hundredvis af sider i en række dokumenter fra den russiske skole i København for at kortlægge, hvad der foregår inden for skolens mure.

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her