Antologien ’Hjertet er en fold med heste’ får årets Frit Flet-pris, fordi den gør den psykiatriske afdeling synlig på en lindrende måde. Her er den tale, Ida Dybdahl holdt for prisvinderne .


Gadagung gadagung: Derfor går bogen lige i hjertet

Antologien ’Hjertet er en fold med heste’ er redigeret af forfatterne Anna Rieder (tv.) og Sidsel Ana Welden. Foto: Coco Ardal
Antologien ’Hjertet er en fold med heste’ er redigeret af forfatterne Anna Rieder (tv.) og Sidsel Ana Welden. Foto: Coco Ardal
Lyt til artiklen

Gadagung gadagung. Hjertet er en fold med heste. ’Hjertet er en fold med heste’ er en helt særlig samling af tekster, der skal hyldes for deres utæmmelig vilje og skønhed. Antologien er et kor af stærke litterære stemmer, der råber os an i forskelligt toneleje fra det psykiatriske system. Indsamlet, orkestreret af forfatterne Sidsel Ana Welden og Anna Rieder og udgivet på det lille forlag Amulet. Mange tak, dem havde vi brug for.

Af forordets hensigtserklæring forstår vi, at bogen vil noget, den har et affektivt ærinde: »Bogen skal være lindrende, en beholder for smerte, et sted, man kan finde den eller give den fra sig«. Og ja, det gør den.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her