Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Bibliotekspengene skal følge med tiden, og derfor skal digitale udlån fremover have større bid af kagen, lyder det fra minister. Men den ny model bekymrer forfatterforening.

Forfattere er bekymrede: Jakob Engel-Schmidts nye model er »et skred«

I 2018 var Danmark det første land i verden til at udbetale bibliotekspenge for netlydbøger og nummer to efter Canada til at udbetale bibliotekspenge for e-bøger. Foto: Miriam Dalsgaard
I 2018 var Danmark det første land i verden til at udbetale bibliotekspenge for netlydbøger og nummer to efter Canada til at udbetale bibliotekspenge for e-bøger. Foto: Miriam Dalsgaard
Lyt til artiklen

Når bibliotekspenge uddeles til tusinder af forfattere, illustratorer og oversættere 16. april 2024, sker det efter en ny model. For det digitale indtag af bøger stiger stærkt og støt, og det skal nu afspejle sig direkte i den måde, bibliotekerne afregner med forfatterne på, lyder det fra Kulturministeriet.

Derfor bliver en større andel af de cirka 214 millioner kroner tirsdag fordelt til forfattere af e-bøger og lydbøger efter en ny »dynamisk model« ud fra data om antal udlån af trykte og digitale bøger.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her