Varmeapparater, toiletter og lamper er ofte så grimme, at man burde leve foruden. Det mente den japanske forfatter Junichiro Tanizaki, der i 1933 skrev en betagende hyldest til skønheden.
Sluk lyset. Eller rettere: Lad være med at hænge lamper op i dit hus
Boliger, hvor det naturlige dagslys dominerer, og hvor det elektriske lys bruges så lidt som muligt, er idealet i Junichiro Tanizakis univers. Foto: Lars Hedebo Olsen
Lyt til artiklen
Henter...
Sluk lyset. Eller rettere: Lad være med at hænge lamper op i dit hus. Lev i mørke, og lær dine øjne at navigere, selv om stuen er sort som kul.
Tænd gerne levende lys, og kan du ikke undgå at bruge elektrisk lys, så gem det bag en skærm af håndlavet papir. Papiret vil sikre et smukt skær og få lyset til at lægge sig blødt over møbler, gulve, vægge og lofter. Men undgå det helst. Elektrisk lys er noget moderne fis.
Læs videre for 1 kr.
Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.