Man ser allerede en forpustet Tom Hanks for sig i Dan Browns nye, sjette bog om symbolanalytikeren Robert Langdon. Denne gang foregår løjerne i stakkels Prag.

Ny Dan Brown-bog: Vi har slet ikke forstået vores hjerners sande funktion

Tre af Dan Browns bøger om professor Robert Langdon er blevet filmatiseret med Tom Hanks i rollen som Langdon. Her er det fra filmen 'Inferno' (2016, fjerde bog i serien), hvor Langdon iler gennem Uffizierne i Firenze med Felicity Jones som Sienna Brooks. I den nye bog, 'Den ultimative hemmelighed', der foregår i Prag, er det forsker Katherine Solomon, der løber med Langdons hjerte.  Foto: UIP
Tre af Dan Browns bøger om professor Robert Langdon er blevet filmatiseret med Tom Hanks i rollen som Langdon. Her er det fra filmen 'Inferno' (2016, fjerde bog i serien), hvor Langdon iler gennem Uffizierne i Firenze med Felicity Jones som Sienna Brooks. I den nye bog, 'Den ultimative hemmelighed', der foregår i Prag, er det forsker Katherine Solomon, der løber med Langdons hjerte. Foto: UIP
Lyt til artiklen

Robert Langdon løber og løber. Symbolanalytikeren med de ’stærke’ arme, ’veltrænede mavemuskler’, ’flotte’ ansigt og ’umiskendelige baryton’ spurter rundt i borge og biblioteker, over broer og ned i dybe skakter.

Han løber både for at redde sit eget liv og den smukke og kloge kvinde, han er blevet forelsket i. Men også for at sikre Dan Brown endnu en bestseller-succes. Også udgivelsen af denne omgang Langdon-langrend, som foregår samtidigt verden over, er omgivet af hype.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her