Bjørn Lomborgs nye bog giver ikke et dækkende og afbalanceret billede af de senere års udvikling inden for klimaøkonomien.

2 hjerter: Der er intet nyt under solen hos Bjørn Lomborg

Miljødebattør Bjørn Lomborg giver ikke et dækkende og afbalanceret billede af de senere års udvikling inden for klimaøkonomien, mener anmelderen.  Foto: Jk**ny**/Ritzau Scanpix
Miljødebattør Bjørn Lomborg giver ikke et dækkende og afbalanceret billede af de senere års udvikling inden for klimaøkonomien, mener anmelderen. Foto: Jk**ny**/Ritzau Scanpix
Lyt til artiklen

Man må lade Bjørn Lomborg, at han ikke er bange for at gå mod strømmen. I en tid, hvor selv de mest usandsynlige aktører melder sig under klimakampens faner, fastholder Lomborg, at klimaproblemet er stærkt overdrevet.

Klimahysteri

Hans nye bog er en Lomborg classic: Paris-aftalen er astronomisk dyr i forhold til klimaeffekten. Nationale målsætninger om klimaneutralitet i 2050 eller tidligere er vildt overambitiøse, og størstedelen af de midler, man planlægger at bruge på klimapolitik, kunne anvendes til langt større gavn for menneskeheden inden for områder som sundhed, uddannelse og fattigdomsbekæmpelse m.m. Den globale opvarmning skal primært imødegås ved at investere i udvikling af nye energiteknologier og ikke ved at insistere på drastiske fald i CO2-udledningerne her og nu.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her