Den islandske forfatter Ragnar Jónasson leverer gys og grusomhed.

Hans døduhyggelige krimier har gjort ham til en verdensberømt bestsellerforfatter. Nu leverer han varen igen

Ragnar Jónasson er islandsk krimiforfatter og debuterede i 2009. Foto: Bill Waters
Ragnar Jónasson er islandsk krimiforfatter og debuterede i 2009. Foto: Bill Waters
Lyt til artiklen

Den amerikanske forfatter Shirley Jackson er just genopdaget som genopfinder af den psykologiske spøgelseshistorie. Den som lige siden Henry James’ klassiker ’Skruen strammes’ fra 1898 skildrer genfærd som genklange i et traumatiseret sind. Med ’Mørket i Hill House’ strammede Jackson endnu mere knuden i en fortælling om at høre stemmer og se syner i et gammelt hus med speget fortid.

Den islandske mesterfortæller af døduhyggelige krimier Ragnar Jónasson har med ’Byen’ leveret en sådan James-Jackson-spøgelseshistorie, som samtidig er en regelret thriller om et enfoldigt menneskes møde med et mordmysterium.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her