Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Det er en god idé, forfatteren har fået – at fortælle et liv via VM-slutrunderne. Men romanen har et problem.

Vi rammer et lavpunkt for landsholdet og parforholdet i traurig roman

Der var dyb depression på herrelandsholdet, da Danmark  røg tidligt ud af fodbold-VM i Qatar i 2022. I bogen er der en noget søgt kobling: Fortællerens parforhold klarede sig lige så dårligt som landsholdet. Arkivfoto:  Jens Dresling
Der var dyb depression på herrelandsholdet, da Danmark røg tidligt ud af fodbold-VM i Qatar i 2022. I bogen er der en noget søgt kobling: Fortællerens parforhold klarede sig lige så dårligt som landsholdet. Arkivfoto: Jens Dresling

Jeg så Jesper Olsen begå den fatale tilbagelægning mod Spanien sammen med min storebror i den lange sofa i parcelhuset. Jeg så Ebbe Sand score det sublime mål mod Nigeria i en halvtom genhusningslejlighed i Vanløse. Og jeg så Nicolai Jørgensen brænde sit straffe mod Kroatien i min egen lille families første hus.

Det var i henholdsvis 1986, 1998 og 2018, og sådan er VM-slutrunderne en slags orienteringspunkter undervejs i livet ikke bare for mig, men for mange fodboldelskere. Derfor giver det også god mening, når Albert Emil Hansens debutroman, den 86 sider korte ’Verdensmesterskaberne’, benytter VM som strukturerende princip.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her