Christoffer Emil Bruuns bog om Dostojevskij pendler mellem romanforfatterens fiktionsgreb og historikerens leksikalske stemme.

Det er fra dansk perspektiv interessant, hvad han lavede i København

Christoffer Emil Bruun debuterer som forfatter med romanen 'Spillefuglen'. Han har bl.a. været kronikredaktør på Politiken. Foto: Søren Solkær
Christoffer Emil Bruun debuterer som forfatter med romanen 'Spillefuglen'. Han har bl.a. været kronikredaktør på Politiken. Foto: Søren Solkær

Jeg har det vanskeligt med biografier, der lægger indre monologer i hovedet på den biograferede: »Selvfølgelig måtte han række ud efter den, satse alt. Havde han overhovedet haft noget valg?«, »Benene rystede under ham, hvor kunne han sætte sig?«.

Sådan får vi Dostojevskijs tanker præsenteret på første side af Christoffer Emil Bruuns bog om den store russiske forfatter. Der er tale om indre monolog i indirekte tale. Det, man kan forestille sig som direkte tale i Dostojevskijs tanker (»Har jeg overhovedet haft noget valg?«, »Hvor kan jeg sætte mig?«), er transponeret til fortællerens tredjeperson og datid.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her