Jul i Zoo
Lars-Henrik Olsen: Jul i Zoo. Illustreret af Birde Poulsen. Carlsen, 196 sider, 170 kroner
December har 24 dage. Og hver dag har en historie. Måske to. Nu er vi i Zoo på Valby Bakke, hvor den opfarende direktør og den retvinklede arkitekt vil rive Ugletårnet ned til fordel for et nyt anlæg til sydamerikanske flododdere. Lars-Henrik Olsen står ved roret, så det lover både lyst og lærdom.
Inde i Ugletårnet bor bjergfolket. Det har de gjort siden tidernes morgen. Så en del af kapitlerne handler om, hvorledes de allierer sig med en gammel kending - gårdnissen Hyggen fra Hellerup - som forfatteren tidligere har skrevet om.
Den lille flok forsøger at skabe opmærksomhed omkring deres sag. De sender en løve på banen i venskabskampen imellem FCK og FCN.
LÆS OGSÅ Børnebogsguide: BogForum byder på et forrygende program for børn og unge
Rensdyr og isbjørne er løse på Valby Bakke, hvor det hele bliver observeret af fru Peddersen fra 3. sal på hjørnet af Pile Allé. Det er ægte kapitelhygge, som bliver blandet op med autentiske folkeeventyr om bjergfolk og godtfolk. F.eks. det om bjergmanden fra Kirke Hvalsø.
Det er ret underholdende at følge kampen for Ugletårnet. Selvfølgelig ender det godt. Undervejs er vi med til dyrepassernes julefrokost med giraføl og bjørnebryg. Dyreverdenens tegner, Birde Poulsen, er i sit es. Elefanter og giraffer! Mættede varme farver. Det er lige hende.
Ida Jessen (tekst) og Hanne Bartholin (tegninger): Da Carl blev rasende. Høst, 36 sider, 150 kroner Et bemærkelsesværdigt samarbejde mellem to store fortællere! Her er tredje billedhistorie om elefantungen Carl, der bærer store følelser uden på sin tykke hud. Carl er en elefant, der har prøvet lidt af hvert. Han har været jaloux.
Som abonnent får du 10% rabat i Boghallen samt rabat på et Saxo Premium-medlemskab. Læs mere her.


























