Fødselsdagstilbud: Prøv Politiken resten af året for 142 kr.

Systemkritik og eksistensdrama går hånd i hånd i stærk krimi

Håb. I Yu Huas roman kan man som menneske finde måder at leve på, uanset hvor absurd en konstruktion man måtte være placeret i. Foto: PR/Klim
Håb. I Yu Huas roman kan man som menneske finde måder at leve på, uanset hvor absurd en konstruktion man måtte være placeret i. Foto: PR/Klim

Sidste år udkom Yu Hua første gang på dansk med den unikke roman ’At leve’, der præsenterede et vigtigt forfatterskab, der både anses for banebrydende postmoderne i en kinesisk kontekst, men som også kendes for sine meget renfærdige og enkle fortællinger.

Nu udsender forlaget Klim så et af Yu Huas andre store hit, den stilfærdigt rå og smukke ’Fortællingen om dengang Xu Sanguan solgte sit blod’, der oprindelig udkom to år efter ’At leve’, i 1995. Igen er rammerne et Kina, der synes spundet af, hvordan det var at leve under formand Mao, men som også har noget eventyrligt tidløst over sig. Giver det mening her at tale om forfatteren som særligt postmoderne, må det ligge i måden, hvorpå han er optaget af eventyret og folkevisen, samtidig med at han flytter arkefortællingerne ind i en skrivevirksomhed, der er optaget af deres konstruktioner og hentydninger.

142 kr. for resten af året

Politiken fylder 142 år, og derfor kan du læse og lytte med resten af året for kun 142 kr. Er der en bedre måde at fejre os selv på? Nej, det synes vi heller ikke.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 48095752
PodcastSe alle

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her