Jens Smærup Sørensens nye roman stiller skarpt på en flok mennesker, der tvinges til at forholde sig til kystsikring, men har svært ved at tænke på andet end sig selv.

5 hjerter: Sikke en rumpe! Så fejende flot er to balder aldrig før blevet beskrevet i dansk litteratur

Forfatteren Jens Smærup Sørensen er aktuel med romanen 'Klinten'. Foto: Joachim Ladefoged
Forfatteren Jens Smærup Sørensen er aktuel med romanen 'Klinten'. Foto: Joachim Ladefoged
Lyt til artiklen

Havet stiger, klinten kan skride, og den vante rytme blandt folkene i den lille kystnære beboerforening er allerede i skred. Også i gamle Jens Kristian Jensens ansigt, som engang var så frodigt, »stikker den rå klippegrund frem«.

Han er døende, hustruen Lise passer ham pligtskyldigt, mens hun hemmeligt glæder sig til at få sit liv tilbage. »Endnu må hun, dag efter dag, vaske ham bagi«. Da han dør, den store lettelse: »Aldrig mere skal der nu ske noget særligt«.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her