Svensk zombieforfatter: Man skal elske sine monstre

Det er hos arbejderklassen, John Ajvide Lindqvists sympati ligger. Og så hos de overnaturlige væsner, han har med i sine romaner. Foto: Mia Ajvide
Det er hos arbejderklassen, John Ajvide Lindqvists sympati ligger. Og så hos de overnaturlige væsner, han har med i sine romaner. Foto: Mia Ajvide
Lyt til artiklen

Da John Ajvide Lindkvist begyndte at researche til romanen ’Håndtering af udøde’, ringede han rundt til myndighederne for at høre, hvem der skulle tage affære, hvis 2.000 afdøde stockholmere en dag rejste sig fra lighuse, kapeller og kirkegårde og begyndte at vakle hjemad.

Og det svenske Folkhemmet fungerede: »Det var fantastisk! Ikke en eneste smed røret på. Jeg blev stillet om en masse gange, og måtte vente, men til sidst ringede en embedsmand tilbage med svaret: Hvis noget sådant skete, var det Socialministeriet, der skulle tage sig af sagen«, siger John Ajvide Lindqvist. Som forfatter befinder han sig i feltet mellem gys og socialrealisme, hvor han blander vampyrer og zombier med hverdagsproblemer som skilsmisse, ulykke, arbejdsløshed og livets skyggeside i belastede forstæder. Privat befinder han sig i skærgården nord for Stockholm, og denne senvinterdag er han taget ind til småbyen Nortällje på fastlandet, så vi kan mødes på en café. Her sidder han og drikker den ene kop kaffe efter den anden, for journalisten er forsinket.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her