’Ungeren – overgi’r sig aldrig’ fortæller historien om rydningen af Ungdomshuset på Jagtvej 69, men glemmer at indkapsle den ungdomsutopi, der fik teenagere til at rase ud i anarkistiske gadeoptøjer.

Det havde været smukt at se, hvad det var, der var værd at kæmpe så voldsomt for

Thit Aaberg og Alex Elias Budde Christensen, der spiller rollerne som kæresteparret Iben og Alex, er fremragende i DR's nye seriesatsning 'Ungeren - overgi´r sig aldrig'.  Foto: Per Arnesen
Thit Aaberg og Alex Elias Budde Christensen, der spiller rollerne som kæresteparret Iben og Alex, er fremragende i DR's nye seriesatsning 'Ungeren - overgi´r sig aldrig'. Foto: Per Arnesen
Lyt til artiklenLæst op af Lucia Odoom
06:14

Da Ungdomshuset blev ryddet, blev en drøm om København lagt i ruiner. Sådan føltes det i hvert fald for dem, der kom der. En af dem var undertegnede.

Jeg kom der for at spille smart, få nye venner og vifte med idealismens og drømmenes faner. Nu har nogen bygget kulissen Ungeren inde i fjernsynet, og jeg er en af dem, der havde glædet mig til at flytte ind i den drøm, som Ungeren var i årene, efter at Københavns Kommune solgte huset videre til den nykristne sekt Faderhuset, som blev symbolet på de voksnes tyranni.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Group 2

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her