Amerikansk instruktør har brugt sin spændende grandgrandtante som afsæt for en film om en tur til Egypten og sit eget arbejde med at afkolonialisere tantens værk.

Hun var optaget af tanker om aura, lys og en ny fred, der kunne komme til vores verden

En scene i ’Songbook’ viser en flok egyptiske hunde, der slapper af i skyggen. Som meget andet i filmen har det ikke noget med den glemte komponist Ruth Deyo og hendes opera at gøre. Foto: CPH:DOX
En scene i ’Songbook’ viser en flok egyptiske hunde, der slapper af i skyggen. Som meget andet i filmen har det ikke noget med den glemte komponist Ruth Deyo og hendes opera at gøre. Foto: CPH:DOX
Lyt til artiklen

Hun hed Ruth Lynda Deyo, og jeg gætter på, du aldrig har hørt om hende. Jeg havde i hvert fald ikke, selv om hun faktisk har skrevet en hel opera, og jeg er operafan og operaanmelder.

Efter at have set dokumentarfilmen ’Songbook’ om den amerikanske pianist, komponist og mystiker Ruth Lynda Deyo og hendes opera ’The Diadem of Stars’ kender jeg desværre stadig ikke musikken.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her