'Armadillo'-fotograf oplevede flyvende censur fra forsvaret

Forbud. Den danske fotograf på 'Armadillo' oplevede flere  gange, at ledende militærpersoner trods aftaler om det modsatte ville forhindre ham i at filme i bestemte situationer.  Arkivfoto
Forbud. Den danske fotograf på 'Armadillo' oplevede flere gange, at ledende militærpersoner trods aftaler om det modsatte ville forhindre ham i at filme i bestemte situationer. Arkivfoto
Lyt til artiklen

Der blev aldrig indgået nogen skriftlig kontrakt om, hvad filmholdet bag ’Armadillo’ måtte filme og ikke måtte filme.

Kun en mundtlig aftale mellem producenten, Ronnie Fridtjof, og presseofficer Torben Kjeldsen eksisterede, da filmen blev skudt i Afghanistan i 2009. Fotografen Lars Skree havde frie hænder, mod at den endelige film blev sikkerhedsscreenet af Forsvarskommandoen inden offentliggørelsen.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her