'Tarok' var en ringe traver i biografen - men en gevinst for Skive

Vinder. Skive har fået godt med PR-kroner ud af 'Tarok'-filmen. Her ses et pressemøde på egnen i forbindelse med filmoptagelserne. (arkivfoto)
Vinder. Skive har fået godt med PR-kroner ud af 'Tarok'-filmen. Her ses et pressemøde på egnen i forbindelse med filmoptagelserne. (arkivfoto)
Lyt til artiklen

Kun godt 100.000 løste billet til filmen om travhesten 'Tarok' fra Skive. Alligevel har den været en succes for hjembyen.

Skive Byråd afsatte i foråret 600.000 kroner til optagelserne af filmen 'Tarok' og afholdelse af gallapremiere. De penge har provinskommunen fået mange gange igen, viser en beregning som Infomedia har foretaget for Midtjysk Turisme.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her