Nyhed! Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Uafhængige amerikanske film Day Night Day Night

Lyt til artiklen

Med 14 film, endda suppleret med yderligere fire med kvindelige instruktører i serien ’American Women’, er afdelingen for uafhængige, amerikanske film en af de største i dette års udgave af NatFilm Festivalen. På den led modsvarer festivalen fint hverdagens virkelighed i de danske biografer, hvor det er produkter fra filmindustrien i USA, der oftest ruller hen over lærredet. Serien American Independent viser år efter år, at der sker uendelig meget mere i USA, end Hollywood og omegn indfanger i sine ofte konforme og forudsigeligt trygge kassesucceser. Og i år kan man se, at det angiveligt stilfærdige liv, der leves i de amerikanske småbyer, kan være lige så sigende og vigtigt som det hæsblæsende karriereræs i metropoler som Washington, New York og Los Angeles, vi som regel præsenteres for.

Ingen action-bombe
Vi er taget til storbyen New York, hvor en 19-årig, navnløs pige (Luisa Williams) gør sig klar til at blive selvmordsbomber i hjertet af Manhattan i ’Day Night Day Night’. Vi møder hende i lufthavnen, ved ikke, hvem hun, er eller hvorfor hun er terrorist.

Vi kan blot følge hende i de intenst dirrende nærbilleder frem mod det uundgåelige, filmen med krybende langsommelighed nærmer sig. Man skal på ingen måde forvente en action-bombe, selv om temaet er terrorisme. ’Day Night Day Night’ skildrer pigens determinerede, mentale forberedelser. Det lange, lange bad med rituel barbering under armene.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her