Dansk film har haft det godt og har gået sejrsgang verden over. Men nu strammer det til. Og hvis ikke politikerne kommer til lommerne efter flere penge, risikerer dansk film at gå i stå. Ligesom DR og TV 2 skal fratages den afgørende indflydelse på, hvilke film der produceres i Danmark, hvis dansk film skal op i niveau igen. Det konkluder Det Danske Filminstitut i sit udspil til det kommende filmforlig for perioden 2011-2014, som politikerne på Christiansborg nu skal til at forhandle.
LÆS ARTIKEL DR får kritik for at kvæle dansk film
»Advarselslamperne blinker. Selv om der er masser af kunstnerisk talent og også fortsat bliver lavet gode film, så er der for meget formeltænkning i branchen og for mange film, der mangler den sidste skarphed. Og så er det et kæmpe problem, at tv har fået så stor indflydelse. Det fremmer ikke kreativiteten«, siger Filminstituttets direktør, Henrik Bo Nielsen.
Dansk film lider af begyndende metaltræthed Det samlede antal solgte biografbilletter satte rekord i 2009, men danske film stod for en historisk lav andel af billetterne – kun 2,4 millioner mod 4,3 millioner i 2008. Der er kort sagt krise i den kunstart, der uden sammenligning har markeret Danmark stærkest internationalt de seneste 15 år. Filminstituttet kalder det »begyndende metaltræthed«. »Dansk film har i en årrække i et meget højt tempo leveret kunstneriske og publikumsmæssige resultater. Hvis udviklingen og filmerhvervet skal tilbage i det gear, fordrer det flere penge til både spillefilm og dokumentarfilm«, hedder det i udspillet. Et af problemerne er, at de private producenter i dag er tvunget til at finansiere en større del af filmene end tidligere og derfor ikke tør tage de chancer, der er nødvendige, hvis dansk film fortsat skal udvikle sig. Det skyldes blandt andet, at dvd-salget, som i årevis har udgjort en væsentlig del af indtjeningen, er styrtdykket. Men det hænger også sammen med, at DR og TV 2 – der er tvunget til at betale 43 procent af støtten til dansk film – har valgt at støtte produktioner af film, som Filminstituttet ikke kunne støtte. Dermed er antallet af danskproducerede film vokset til mere end de 20-25 film om året, der var målet i den nuværende filmaftale, og andelen af støttekroner i hver enkelt film faldet. Overordnede krav I fremtiden bør der være en fast rammeaftale om, at der årlig skal produceres 20-25 film og ikke flere, medmindre der tilføres en væsentlig større pose penge til området, mener instituttet. Derfor vil det være bedst, hvis Filminstituttet uddeler hovedparten af støtten.






























