Med sit karakteristiske skarpslebne og karismatiske fysignomi, sin behagelige bløde, mørke stemme med det norske anslag og med sin evne til at få særdeles troværdige figurer ud af selv mindre roller på teatret, i film og på tv havde skuespilleren Baard Owe efter mere end et halvt århundrede for længst fundet sin velfortjente plads blandt respekterede danske scenekunstnere.
Nu er Baard Owe død, 81 år gammel oven på en behandling for lungekræft. Men det var typisk for ham, at han arbejdede helt indtil dagen før sin død.
Torsdag kan man opleve ham, når der er premiere på Max Kestners nye danske spillefilm ’Qeda’, og Baard Owe nåede på det seneste også at indspille to film, som endnu ikke har haft premiere.
Der skete en fejl, prøv igen senere
Der skete en fejl, prøv igen senere eller søg hjælp via vores kundecenter
Få det store overblik for 1 kr.
Prøv den fulde adgang til Politiken.dk, apps, podcast og meget mere for kun 1 kr. De hurtigste er i gang på under 34 sekunder.
Læs mereEr du under 30 år og udeboende? Få halv pris her
Allerede abonnent? Log ind