Hollywood og Silicon Valley i parløb: Amerikanske giganter bruger milliarder på at udvikle dramatik til din smartphone

Jeffrey Katzenberg er en af Hollywoods helt store filmmoguler. Han har nu indsamlet 1 milliard dollar til sin nye satsning. Richard Shotwell/AP
Jeffrey Katzenberg er en af Hollywoods helt store filmmoguler. Han har nu indsamlet 1 milliard dollar til sin nye satsning. Richard Shotwell/AP
Lyt til artiklen

Samtidig med at HBO og Netflix i disse år ekspanderer, også rent fysisk, og gør deres serier større, flottere og længere i hvert enkelt afsnit, har vi nu hørt fra et hold af virkelig magtfulde spillere inden for underholdningsbranchen, at de vil gå den modsatte vej og producere ti minutter lange formater med film og underholdning.

Jeffrey Katzenberg, en af de helt store filmmoguler gennem 30 år, står med sit holdingselskab WndrCo i spidsen for 'NewTV'-projektet, fortæller branchebladet Variety, og øverste chef er Meg Whitman, tidligere direktør for it-firmaet Hewlett Packard.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her