2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Den bloddryppende horrorklassiker ’Suspiria’ er genindspillet som fascinerende og ujævn kunstfilm, László Nemes er på banen igen med den svære toer, og Julian Schnabel har skabt en særlig film om van Gogh.

Kim Skotte fra Venedig: Tre livtag med det infernalske

Dakota Johnson har  hovedrollen i ’Suspiria’, hvor det er  forbundet med livsfare at være medlem af Moder Markos’ dansekompagni.  Foto: Alessio Bolzoni/Amazon Studios
Dakota Johnson har hovedrollen i ’Suspiria’, hvor det er forbundet med livsfare at være medlem af Moder Markos’ dansekompagni. Foto: Alessio Bolzoni/Amazon Studios
Lyt til artiklen

Dantes beskrivelse af Inferno var delvist inspireret af de grumme arbejdsforhold på det venezianske skibsværft Arsenale.

Inferno hører med andre ord hjemme i Venedig, og på årets filmfestival er der kridtet op til det infernalske både langs ydre og indre linjer.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her