2 dage tilbage: Få Politiken Lyd i 6 mdr. for kun 99 kr.

Den svenskgeorgiske instruktør Levan Akins nye film.’I morgen danser vi’ er en af de bedste ud af skabet-oplevelser på film.

Du skal unde dig selv at se den: Svensk oscarkandidat handler om et af tidens mest påtrængende emner

'I morgen danser vi' handler om homoseksualitet i Georgien. Flere af musikerne og koreografen optræder anonymt på filmens rulletekster. Det gør de næppe af klædelig beskedenhed.
'I morgen danser vi' handler om homoseksualitet i Georgien. Flere af musikerne og koreografen optræder anonymt på filmens rulletekster. Det gør de næppe af klædelig beskedenhed.
Lyt til artiklen

Bøsser bliver i disse år udpeget som syndebukke i flere østeuropæiske lande. Udskreget som en regnbuefarvet pest fra Vest, kan man frygte, at man bevidner konturerne af en kønspogrom.

For hel- og halvautoritære ledere og politiske bevægelser bliver det en bekvem afledningsmanøvre fra at tale om de individuelle frihedsrettigheder, som det vitterligt handler om for den enkelte.

Vil du lytte med?

Politiken Lyd giver dig specifikt adgang til vores nye lyd-app, hvor du kan få adgang til eksklusive podcasts og udvalgte oplæste artikler, læst op af Politikens egne stemmer. Frem til 4. juni kan du få adgang til Politiken Lyd i seks måneder for 99 kr.

Få adgang til Politiken Lyd
Denne artikel kræver digital adgang. Køb abonnement på politiken.dk/shop. Allerede abonnent? Log ind
iPhone 17 Pro silver bottom left 1

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her