Animationsfilm om den unge varulv Freddy, der gerne vil være ’højhyler’, er pakket med alt for mange, alt for velprøvede greb.

Firbenet manddomsprøve er en tyndbenet omgang

Lyt til artiklen

Drengens drømme bliver mandens dåd, sagde man engang, og det handler et hav af animationsfilm faktisk om, bare omplantet til dyreriget.

Freddy her vil for eksempel være ’højhyler’ ligesom sin forsvundne far, når han bliver voksen varulv – her af en helt ny og godartet superslags, der redder babyer ud af brændende huse, rejser væltede biler op m.v. Men i fuldmånens manddomsritual forvandles knægten i stedet til … puddel! Så nu må han flygte både fra hundefangeren og fra en ulvebesat bugtaler og iskagesælger (!) – alt i selskab med gadekrydset Betty med tilnavnet Hundini, for hun er virkelig udbryderdronning.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her