Den romantiske komedie ’Skruk’ er et bevis på, at dansk tv-dramatik kan måle sig med verdens bedste.

Ny dansk Netflix-serie er på niveau med britisk Emmy-vinder i både skuespil, instruktion og manuskript

Foto: Tine Harden
Foto: Tine Harden
Lyt til artiklen

Det er anden gang, at 36-årige Amalie Næsby Fick har vist, at der lige nu næppe findes nogen bedre til at befrugte dansk tv-dramatik med struttende ideer og menneskeklog humor end hende.

Første gang var, da hun instruerede TV 2 Play serien ’Sex’ (2020), skrevet af Clara Mendes. Nu har hun skabt endnu en smuk tv-baby med Netflix-serien ’Skruk’, som hun har undfanget med Nikolaj Feifer.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her