Tv-serien ’The Boys’ har ikke bare nyere tv-histories måske bedste skurkerolle i skikkelse af en modermælksdrikkende psykopatisk superhelt. Den har et fast satirisk greb om struben på alt, hvad der er galt med USA.

5 hjerter: Han udfylder en af nyere tv-histories bedste skurkeroller

Antony Starr spiller røven ud af lycradragten i rollen som den anerkendelseshungrende superhelteskurk Homelander, der uden tvivl trækker paralleller til Donald Trump. Foto: Amazon Prime
Antony Starr spiller røven ud af lycradragten i rollen som den anerkendelseshungrende superhelteskurk Homelander, der uden tvivl trækker paralleller til Donald Trump. Foto: Amazon Prime
Lyt til artiklen

Jeg kunne stå midt på Fifth Avenue og skyde nogen, og det ville ikke koste mig vælgere«. Sådan lød det fra Donald Trump til et vælgermøde i Iowa under præsidentvalgkampen i 2016.

Der er et øjeblik i finaleafsnittet af tredje sæson af den tordnende underholdende tv-serie ’The Boys’, hvor det endelig går op for seriens überskurk – den patriotiske Captain America-agtige superhelt Homelander – at han kan slippe det skinmoralske pr-greb om sit mælkehvide heltebrand og sige og gøre, hvad fanden der passer ham, uden at det har den mindste negative indvirkning på de menneskemasser, der har sat ham op på en piedestal.

Læs videre for 1 kr.

Du er godt i gang – få adgang til hele artiklen, alt på politiken.dk og dagens e-avis i en måned for kun 1 kr. Ingen binding.

Bliv abonnent nu
Allerede abonnent? Log ind
Stopskilt_glad

© Alt materiale på denne side er omfattet af gældende lov om ophavsret. Læs om reglerne her